![](https://i0.wp.com/kliktv.gr/wp-content/uploads/2017/05/industry-1968193_1280.jpg?fit=320%2C172&ssl=1)
Αν κάτσεις πολλή ώρα στην όχθη του ποταμού, τότε μπορεί να δεις τη σορό του εχθρού σου να περνάει από μπροστά σου, λέει ένα παλιό κινέζικο γνωμικό.
Το θέμα είναι πως η υπομονή περισσεύει… ενώ η ανυπομονησία θεριεύει…Έτσι, η ανοησία μαζί με την ανυπομονησία σου εμποδίζουν τον ποταμό να σου δείξει τον πραγματικό σου εχθρό, που δεν είναι παρά ο ίδιος ο «εαυτός» σου
Γιατί, ο ευφυής και ο υπομονετικός περιμένουν το τέλος του χρόνου, προκειμένου να αντικρίσουν τη μεγαλόπρεπη σορό του «εαυτού» τους να περνάει από μπροστά τους. Και τότε ξέρουν πως ήλθε η ώρα της απελευθέρωσης…Στο τέλος…
Κοινοποιήστε: