26 March, 2019
Home / Ελλαδα (Page 1068)

Έπιασαν ληστή στην Μύκονο και τον ''μαύρισαν'' στο ξύλο!(VIDEO)

Επίδοξος ληστής ακινητοποιήθηκε έξω από γνωστό μπαρ στα γεμάτα από κόσμο Ματογιάννια της Μυκόνου και ξυλοκοπήθηκε από το προσωπικό του μαγαζιού. 

Σύμφωνα με το prothema.gr, λίγη ώρα νωρίτερα ο δράστης είχε αρπάξει χρηματικό ποσό από το ταμείο καταστήματος της περιοχής.  Έπεσε όμως πάνω στο προσωπικό του μπαρ που πήρε  τον νόμο στα χέρια του και «μαύρισε» τον κλέφτη στο ξύλο. 

Δείτε το βίντεο:

{youtube}veQP8sBRryQ{/youtube}

Έπιασαν ληστή στην Μύκονο και τον ''μαύρισαν'' στο ξύλο!(VIDEO)

Προσωρινές κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην οδό Αιόλου, στο τμήμα της μεταξύ των οδών Πανεπιστημίου και Σταδίου, στο κέντρο της Αθήνας, προγραμματίστηκαν από τις 6 έως τις 12 Αυγούστου, καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου…

Συγκεκριμένα, λόγω εργασιών συντήρησης οδικής υποδομής, στο διάστημα αυτό διακόπτεται προσωρινά ή και πλήρως η κυκλοφορία των οχημάτων στο ρεύμα προς την οδό Σταδίου.
Παράλληλα, θα διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία στη δεξιά λωρίδα προς την οδό Πανεπιστημίου.
Στη διάρκεια των εργασιών τα οχήματα που κινούνται από τις οδούς Πατησίων και Πανεπιστημίου προς την οδό Σταδίου θα ακολουθούν τη διαδρομή: δεξιά Πανεπιστημίου-πλατεία Ομονοίας-Αγ. Κωνσταντίνου-Σωκράτους-Πειραιώς-πλατεία Ομονοίας-Σταδίου.
Η Τροχαία ζητά από τους οδηγούς να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί κατά τη διέλευσή τους από τα σημεία των εργασιών και να ακολουθούν την υπάρχουσα οδική σήμανση.ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Αναβλήθηκε η δίκη των 60 για την κατάληψη στην οικοδομή της Καρόλου Ντηλ στη Θεσσαλονίκη

Αναβλήθηκε για τις 26 Ιανουαρίου 2017 η δίκη για την κατάληψη της 8όροφης οικοδομής επί της οδού Καρόλου Ντηλ 34, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, απ’ όπου, κατόπιν αστυνομικής επιχείρησης,

συνελήφθησαν 60 νεαρά άτομα, κατηγορούμενα για διατάραξη οικιακής ειρήνης και φθορά ξένης ιδιοκτησίας.

 Το Αυτόφωρο Μονομελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης ανέβαλε την εκδίκαση της υπόθεσης, κάνοντας δεκτό σχετικό αίτημα που υπέβαλαν προηγουμένως συνήγοροι υπεράσπισης των κατηγορουμένων, επικαλούμενοι κώλυμα στο πρόσωπο συναδέλφου τους υπερασπιστή, που αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας.

 Από τους 60 κατηγορούμενους -στη συντριπτική τους πλειονότητα ξένοι υπήκοοι- παρέστησαν στο δικαστήριο οι 28, εκ των οποίων 15 άνδρες και 13 γυναίκες (δύο Ελληνίδες και υπόλοιποι υπήκοοι διαφόρων χωρών, κυρίως ευρωπαϊκών). Ορισμένοι εκ των αλλοδαπών είχαν μείνει στη Θεσσαλονίκη, μετά το πέρας της διοργάνωσης υπό τον τίτλο «No Border Camp», που έλαβε χώρα στους χώρους του ΑΠΘ. Όλοι είχαν αφεθεί ελεύθεροι μία μέρα μετά τη σύλληψή τους, αφού παραπέμφθηκαν πρώτα να δικαστούν με την αυτόφωρη διαδικασία.

 

Αναβλήθηκε η δίκη των 60 για την κατάληψη στην οικοδομή της Καρόλου Ντηλ στη Θεσσαλονίκη

Σχεδόν ενάμισυ εκατομύριο  φορολογούμενοι απειλούνται με κατασχέσεις από την Εφορία για χρέη που ξεπερνούν τα 500 ευρώ.Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία ο ένας στους δύο φορολογούμενους έχει χρέη πρός το Δημόσιο…

Ήδη έχει ξεκινήσει ένα μπαράζ κατασχέσεων, δεσμεύσεων λογαριασμών και πλειστηριασμών ακινήτων σε 755.806 φορολογούμενους .Πρόκειται για το 50%  των φορολογουμένων στους οποίους οι υπηρεσίες της ΓΓΔΕ μπορούν να επιβάλλουν μέτρα αναγκαστικής είσπραξης.

Στο τέλος Ιουνίου χρέη στην Εφορία είχαν 4.003.372 φορολογούμενοι. Οι αρμόδιες υπηρεσίες μπορούν να επιβάλλουν μέτρα αναγκαστικής είσπραξης σε 1.492.088 από αυτούς  δεδομένου ότι ένα μεγάλο πλήθος οφειλετών μπορεί να μην έχει περιουσιακά στοιχεία ή οι καταθέσεις του να προστατεύονται από ακατάσχετο λογαριασμό ή ακόμα να αφορούν σε πτωχευμένους .Συνολικά τα χρέη πρός την εφορία φτάνουν σχεδόν τα 90 δισ., σχεδόν το μισό ΑΕΠ της χώρας.

Τα νέα ληξιπρόθεσμα χρέη που δημιουργήθηκαν το 2016 φτάνουν τα 6,8 δισ. ευρώ εκ των οποίων 5,956 δισ. ευρώ είναι φόροι που έμειναν απλήρωτοι.

Μόνο τον Ιούνιο προστέθηκαν στη δεξαμενή των ληξιπρόθεσμων οφειλών 1,223 δισ. ευρώ από τα οποία τα 903 εκατ. ευρώ είναι απλήρωτοι φόροι.1,5 ΕΚΑΤ. ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ

Βελτιωμένη διαδρομή και μεγαλύτερη δρομική απόλαυση  στον 5ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης!

Ακόμα καλύτερη θα είναι η διαδρομή του 5ου Διεθνούς Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου Θεσσαλονίκης, στην οποία έγιναν βελτιώσεις, έτσι ώστε όλοι οι συμμετέχοντες να ζήσουν μία ανεπανάληπτη δρομική εμπειρία το βράδυ του Σαββάτου 8 Οκτωβρίου!

 

Η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου θα δοθεί στις 18:45, με τη δύση του ήλιου, επί της οδού Ναυάρχου Κουντουριώτου, στον ΟΛΘ. Η διαδρομή θα εκτείνεται έως το τέλος της Λεωφόρου Μεγάλου Αλεξάνδρου, η οποία θα είναι χωρισμένη σε δύο διαζώματα προκειμένου οι δρομείς να μπορούν να κάνουν επιτόπια αναστροφή. Κατόπιν θα κινηθούν διαδοχικά επί των οδών Γ’ Σεπτεμβρίου, Ανδρονίκου, Τσιμισκή και Πολυτεχνείου, θα μπουν στην Καρατάσου με στροφή 180 μοιρών και θα βρεθούν ξανά στη Ναυάρχου Κουντουριώτου, ολοκληρώνοντας την πρώτη στροφή. Οι δρομείς θα διανύσουν την παραπάνω διαδρομή δύο φορές, για να τερματίσουν κινούμενοι επί της Λεωφόρου Νίκης, μπροστά στον Λευκό Πύργο.

Η νέα διαδρομή, η οποία επαναμετρήθηκε στις 23 Ιανουαρίου 2016 από τον επίσημο μετρητή της διεθνούς ομοσπονδίας και έλαβε την επίσημη πιστοποίηση της AIMS / IAAFστις 22 Μαρτίου 2016, αποτελεί βελτιωμένη έκδοση της προηγούμενης, που ήδη είχε χαρακτηριστεί ως διαδρομή υψηλών προδιαγραφών.

Σε ό,τι αφορά στον Δρόμο Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ., η εκκίνηση θα δοθεί στις 21:15 μπροστά από το Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης, όπως και πέρσι. Η διαδρομή θα ακολουθήσει τις οδούς Λεωφόρο Βασ. Γεωργίου, Ανδρονίκου, Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, Καρατάσου, Λεωφόρο Κουντουριώτου και Λεωφόρο Νίκης, όπου οι συμμετέχοντες θα τερματίσουν μπροστά στον Λευκό Πύργο.

«Η διαδρομή του Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου χαρακτηρίστηκε ήδη από τους ειδικούς ως μία από τις καλύτερες στον κόσμο. Μία διαδρομή υψηλών προδιαγραφών για τους δρομείς κάθε ηλικίας και επιπέδου, καθώς και πολύ ευχάριστη για τους θεατές, αφού τους επιτρέπει να παρακολουθήσουν το μεγαλύτερο μέρος της κούρσας και συγχρόνως να απολαύσουν τη φθινοπωρινή νυχτερινή βόλτα τους στο κέντρο της όμορφης Θεσσαλονίκης. Αυτή η διαδρομή λοιπόν γίνεται ακόμα καλύτερη, επειδή οι συμμετέχοντες και ιδιαίτερα οι δρομείς υψηλού επιπέδου, υποστήριζαν ότι το ιδανικό θα ήταν αντί να υπάρχουν τρεις στροφές των 7 χιλιομέτρων, να γίνουν δύο στροφές των 10,5 χιλιομέτρων. Ενστερνιστήκαμε το αίτημά τους και η νέα διαδρομή θα έχει δύο στροφές στο ίδιο όμορφο σημείο της πόλης, θα προσφέρει και πάλι τη δυνατότητα για ρεκόρ και θα είναι η τέλεια διαδρομή, όπως αντιλαμβανόμαστε από τα σχόλια δρομέων κάθε ηλικίας και κάθε επιπέδου», δήλωσε ο Γενικός Διευθυντής της διοργάνωσης, κ. Δρόσος Χριστόπουλος.

Οκτώ λόγοι για να συμμετάσχεις στον Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο!

1. Η απαράμιλλη ομορφιά της παραθαλάσσιας διαδρομής

2. Η ξεχωριστή εμπειρία νυχτερινής διαδρομής

3. Η συμμετοχή στο πρόγραμμα κοινωνικής ευθύνης και προσφοράς

4. Η διαρκής εμψύχωση από τους χιλιάδες θεατές που θα βρίσκονται στο κέντρο της πόλης

5. Η άριστη ποιότητα οδοστρώματος

6. Οι ιδανικές καιρικές συνθήκες στη Θεσσαλονίκη το φθινόπωρο

7. Η πιστοποιημένη διαδρομή από την IAAFγια τον Ημιμαραθώνιο και τον Δρόμο 5.000μ. και η ηλεκτρονική χρονομέτρησή της

8. Το επίσημο αναμνηστικό μετάλλιο, το πιστοποιητικό συμμετοχής, το επίσημο T-shirtτης διοργάνωσης και τα διάφορα αναμνηστικά, για όλους τους συμμετέχοντες

Οι εγγραφές συνεχίζονται! Κλείσε θέση τώρα!

Οι εγγραφές έχουν ήδη ξεκινήσει και συνεχίζονται μέχρι τις 14 Σεπτεμβρίου. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να κλείσουν θέση στην εκκίνηση χωρίς καθυστέρηση!

Δηλώσεις συμμετοχής – Τρόποι εγγραφής:

α. Με online δήλωση συμμετοχής στον επίσημο δικτυακό τόπο της διοργάνωσης, www.thesshalfmarathon.org και www.thesshalfmarathon.gr

β. Με αποστολή της δήλωσης με e-mail στο info@thesshalfmarathon.org ή με fax στο 2310 200361

γ. Αυτοπροσώπως στα Κεντρικά Γραφεία της διοργάνωσης, στο Εθνικό Καυτανζόγλειο Στάδιο, προέκταση Αγ. Δημητρίου (τηλ.: 2310 200360), ή στο Περίπτερο Εγγραφών στο εμπορικό κέντρο “MediterraneanCosmos” (στο Επίπεδο 0, κοντά στο Αίθριο)

δ. Απευθείας στις ομάδες των 50 φορέων κοινωνικής προσφοράς, που υποστηρίζουν και υποστηρίζονται από τη διοργάνωση στο πλαίσιο του προγράμματος κοινωνικής ευθύνης αυτής.

Αναλυτικά στοιχεία για τη δράση των συνεργαζόμενων κοινωνικών φορέων υπάρχουν στον επίσημο δικτυακό τόπο της διοργάνωσης, στον σύνδεσμο http://bit.ly/1Ol0Wss.

O 5ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης διοργανώνεται από τον ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ σε συνεργασία με το Δήμο Θεσσαλονίκης και την υποστήριξη της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλονίκης, τελεί υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ, της AIMS και του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού, ενώ παράλληλα υποστηρίζεται από πλήθος θεσμικών φορέων, φορέων υποστήριξης και εθελοντικών φορέων. Περισσότερες πληροφορίες για τη διοργάνωση θα βρείτε στον επίσημο δικτυακό τόπο, www.thesshalfmarathon.org και www.thesshalfmarathon.gr.

Θα είμαστε όλοι εκεί!

Βελτιωμένη διαδρομή και μεγαλύτερη δρομική απόλαυση στον 5ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης!

Η μεγάλη στιγμή έφτασε! Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, ξεκινούν και επίσημα απόψε, με τη φαντασμαγορική τελετή έναρξης που θα μεταδοθεί απευθείας απο την ΕΡΤ στις 2 τα ξημερώματα…
Η ΕΡΤ ανακοίνωσε το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων από τα τρία κρατικά κανάλια (ΕΡΤ-1, ΕΡΤ-2, ΕΡΤ-3) που θα καλύψουν τους Ολυμπιακούς Αγώνες. 

Αναπόφευκτα οι φαν θα πρέπει να ξενυχτίσουν, αφού η διαφορά ώρας της Αθήνας με το Ρίο ντε Τζανέιρο είναι +6 ώρες…
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΔΟΣΕΩΝ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ:
ΠΕΜΠΤΗ, 4/8/2016
19:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Ιράκ – Δανία» – (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Ονδούρα – Αλγερία» – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-1): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Βραζιλία – Νότιος Αφρική» – (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Μεξικό – Γερμανία» – (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-1): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Πορτογαλία – Αργεντινή» – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Σουηδία – Κολομβία» – (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-1): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Φίτζι – Νότιος Κορέα» – (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Νιγηρία – Ιαπωνία» – (Απευθείας μετάδοση)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 5/8/2016
22:20 (ΕΡΤ-1): Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΑΝΕΪΡΟ – (Εκπομπή)
00:45 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑ – ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ – (Εκπομπή)
01:55 (ΕΡΤ-1, ΕΡΤ-2): ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ – (Απευθείας μετάδοση)
03:30 (ΕΡΤ-1, ΕΡΤ-2): ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ – (Απευθείας μετάδοση)
ΣΑΒΒΑΤΟ, 6/8/2016
11:00 (ΕΡΤ-2): ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
13:00 (ΕΡΤ-2): ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:25 (ΕΡΤ-3): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – «Σερβία – Ουγγαρία» – (Απευθείας μετάδοση)
16:25 (ΕΡΤ-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά Ανδρών – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – «Ελλάδα – Ιαπωνία» – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚOΛΥΜΒΗΣΗ – Προκριματικά (Απευθείας μετάδοση)
19:15 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ – Προκριματικά Highlights – (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Αυστραλία – Γαλλία» (Απευθείας μετάδοση)
20:25 (ΕΡΤ-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά Ανδρών – (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-1): BEACH VOLLEY – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-3): ΤΖΟΥΝΤΟ – 48kgr (Γ) & 60 kgr (Α) – (Απευθείας μετάδοση)
23:10 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Α) – Highlights – (Απευθείας μετάδοση)
00:10 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
00:25 (EΡT-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά Ανδρών – (Απευθείας μετάδοση)
00:30 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ – Highlights – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Κίνα – ΗΠΑ» (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-1):  ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Α) και (Γ) Προκριματικά (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – «Βραζιλία – Αυστραλία» – (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1):  ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Βενεζουέλα – Σερβία» – (Απευθείας μετάδοση)
05:10 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ – Highlights – (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΚΥΡΙΑΚΗ, 7/8/2016
06:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – «Σερβία – Ουγγαρία) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Κίνα – ΗΠΑ» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:35: (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α): «Ελλάδα – Ιαπωνία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:45 (ΕΡΤ-2):  ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Βενεζουέλα – Σερβία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:30 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί  – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY – Προκριματικά – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-3): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
15:40 (ΕΡΤ-2): ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
14:25-20:15 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
16:55 – 18:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – Αεροβόλο Πιστόλι (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
18:30 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
19:15 (ΕΡΤ-2):  ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Α) – 2ος ΓΥΡΟΣ – (Απευθείας μετάδοση)
19:50 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
20:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Βραζιλία – Λιθουανία» – (Απευθείας μετάδοση)
20:25 (ΕΡΤ-2): ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-1): ΤΖΟΥΝΤΟ – Τελικοί 52 kg (Γ) 66 kg (A) – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α): «Σουηδία – Γερμανία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
22:05 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
23:30 (ΕΡΤ-2): ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-1): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 3μ Συγχρονισμένες Ανδρών – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2) – ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – 2ος-3ος Γύρος (Α & Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Σουηδία – Νιγηρία» – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Ισπανία – Κροατία» – (Απευθείας μετάδοση)
01:15 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – 2ος Γύρος (Α) – (Απευθείας μετάδοση)
02:25 (ΕΡΤ-2): ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)   
02:50 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Ρωσία – Κούβα» – (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-1): ΤΕΝΙΣ – (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ – «Νιγηρία – Αργεντινή» – (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Αργεντινή – Ιράν» – (Απευθείας μετάδοση)
06:10 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016- ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΔΕΥΤΕΡΑ, 8/8/2016
06:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Βραζιλία – Μεξικό» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:15 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Αργεντινή – Αλγερία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – «Βραζιλία – Ιράκ» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Τελικοί – – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:25-20:15 (ΕΡΤ-2):  LIVE ZAPPING
14:25 (ΕΡΤ-2):  ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – Προκριματικοί – (Απευθείας μετάδοση)
14:55 (ΕΡΤ-2):  ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Σερβία – Ελλάδα» – (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Σπάθη γυναικών – Προκριματικά «φάση-16» – (Απευθείας μετάδοση)
15:55 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY
16:20 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Ιταλία – Γαλλία» – (Απευθείας μετάδοση)
18:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 10μ. Air Riffle Men Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
18:00 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – «ΗΠΑ – Ισπανία» – (Απευθείας μετάδοση)
18:40 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Σπάθη γυναικών – Προημιτελικά – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
19:50 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ (Α) – Γ΄γύρος – (Απευθείας μετάδοση)
20:00 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Σπάθη γυναικών – φάση 16 & Προημιτελικά – (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Σερβία – Αυστραλία» – (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
21:25 (ΕΡΤ-3): TZOYNTO: 57 kg (Γ) & 73 kg (Α) – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Σπάθη γυναικών – Ημιτελικοί / Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-1): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Τελικός Ομαδικού Ανδρών – (Απευθείας μετάδοση)
00:13 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
00:30 (ΕΡΤ-2):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016- ΠΕΡΙΛΗΨΗ
00:35 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «ΗΠΑ-Βενεζουέλα» – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 10μ. Air Riffle Men Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – «Ιαπωνία – Βραζιλία» – (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – «Κροατία – Μαυροβούνιο» – (Απευθείας μετάδοση)
02:25 – 04:33 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
02:25 (ΕΡΤ-2):- ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – Γ΄γύρος – (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Γαλλία – Κίνα» – (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ): «Βραζιλία – Αργεντινή» – (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΤΡΙΤΗ, 9/8/2016
06:30 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 10μ. Air Riffle Men Τελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:00 (ΕΡΤ-2):  ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Σερβία – Αυστραλία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:45 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – «Κροατία – Μαυροβούνιο» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:50 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη
10:45 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «ΗΠΑ – Βενεζουέλα» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:30 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:25 – 19.03 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
14:25 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – Προκριματικοί
15:30 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Ρωσία – Αργεντινή» – (Απευθείας μετάδοση)
15:55 (ΕΡΤ-2): ΤΖΟΥΝΤΟ – Προκριματικοί 63Kgr (Γ) & 81Kgr (A) –  (Απευθείας μετάδοση)  
17:30 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – «Γερμανία – Πολωνία» – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Προκριματικά  – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY
19:00 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ
19:55 (ΕΡΤ-2): ΙΠΠΑΣΙΑ – Υπερπήδηση εμποδίων (Ατομικό) – Τελικός, απονομές (Απευθείας μετάδοση)
20:55 (ΕΡΤ-1): ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
21:25 (ΕΡΤ-1): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ- Αεροβόλο Πιστόλι 25μ (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
21:25 (ΕΡΤ-2)-: ΤΖΟΥΝΤΟ – Τελικοίο 63 Kgr (Γ) & 81 Kgr (A) – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-1): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Ομαδικό (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
22:30 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
22:45 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Ισπανία – Βραζιλία» – (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-1): ΤΕΝΙΣ – Highlights (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:15 (ΕΡΤ-2): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:35 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY
00:35 – 05:00 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΙΣ
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Λιθουανία-Νιγηρία» – (Απευθείας μετάδοση)
01:05 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Ιταλία – ΗΠΑ» – (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-1): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 10μ (Γ) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
03:05 (ΕΡΤ-3):- ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί  – (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Αργεντινή – Κροατία» – (Απευθείας μετάδοση)
05:00 – 06:00 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – Προημιτελικός (Α)
06:10 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΤΕΤΑΡΤΗ, 10/8/2016
06:00 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY – Προκριματικά (Α) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:20 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – Αεροβόλο πιστόλι 25μ (Γ) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Αργεντινή – Κροατία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:20 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ – 10μ (Γ) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:30 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
12:25 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί, Τελικοί – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:25 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
14:25 – 16:53 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
14:25 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Ξίφος Ασκήσεως (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Αυστραλία – Ιαπωνία» – (Απευθείας μετάδοση)
16:10 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
16:10 (ΕΡΤ-2): ΤΖΟΥΝΤΟ – Προκριματικά 67 Kgr (Γ) & 90 Κgr (A) – (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Ελλάδα – Ουγγαρία» – (Απευθείας μετάδοση)
17:40 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ – (Απευθείας μετάδοση)
18:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α): «Αργεντινή – Ονδούρα» ή «Αλγερία – Πορτογαλία» – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Προκριματικά (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Σερβία – Γαλλία» – (Απευθείας μετάδοση)
20:55 (ΕΡΤ-2): ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ – Προκριματικά
21:00 (ΕΡΤ-1): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – Double Trap (A) (Απευθείας μετάδοση)
21:25 (ΕΡΤ-2): ΤΖΟΥΝΤΟ – Προκριματικά 67 Kgr (Γ) & 90 Κgr (A) – (Απευθείας μετάδοση)
21:55 (ΕΡΤ-1): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Σύνθετο Ατομικό (Α) – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-3): ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ – 69 kg (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
23:35 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Μαυροβούνιο – Ιταλία» – (Απευθείας μετάδοση)
00:13 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY – Προκριματικά – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:45 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Αυστραλία – ΗΠΑ» (Απευθείας μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α): «Βραζιλία – Σερβία» – (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α): «Ισπανία – Κροατία» – (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-1): BEACH VOLLEY – Προκριματικά  – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): «Βενεζουέλα – Κίνα» – (Απευθείας μετάδοση)
05:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) – «Βραζιλία – Ιαπωνία» – (Απευθείας μετάδοση)
06:20 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:10 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΠΕΜΠΤΗ, 11/8/2016
06:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α): «Αργεντινή – Ονδούρα» ή «Αλγερία – Πορτογαλία» (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:10 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α)  – «Δανία – Βραζιλία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – Τελικοί – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ – 3μ. Συγχρονισμένες (Α) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί, Τελικοί – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
15:30 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Ιράν – Κούβα» – (Απευθείας μετάδοση)
17:30 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – «Πολωνία – Αίγυπτος» – (Απευθείας μετάδοση)
17:50 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΝΙΣ – Προημιτελικά (Α) & Τελικά (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
15:55 – 22.00 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Προκριματικά (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – «Λευκορωσία – Τουρκία» – (Απευθείας μετάδοση)
20:05 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – RSX (Ζ) – (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Βραζιλία – Κροατία» – (Απευθείας μετάδοση)
21:10 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Γ) – «Ρωσία – Βραζιλία» – (Απευθείας μετάδοση)
21:55 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-3): ΤΖΟΥΝΤΟ – Τελικοί 68 kg (Γ) & 100 kg (Α) – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ – Τελικοί
22:05 (ΕΡΤ-1): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Σύνθετο Ατομικό (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
00:10 (ΕΡΤ-1): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ (Α) – Ημιτελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
00:15 (ΕΡΤ-1): ΙΣΤΙΟΠΟΛΟΪΑ – HL – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – «Γαλλία – Βραζιλία» – (Απευθείας μετάδοση)
01:20 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α): «Δανία – Κροατία» – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Νιγηρία-Ισπανία»  – (Απευθείας μετάδοση)
02:15 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
02:25 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ – Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
02:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α): «Ιταλία – Μεξικό» – (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Γ) «Κίνα – ΗΠΑ» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Λιθουανία – Αργεντινή» – (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α): «Βραζιλία – ΗΠΑ» – (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 12/8/2016
06:30 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY –  (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:40 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): «Λιθουανία – Αργεντινή» –  (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:30 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
12:30 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί, Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Ουγγαρία – Ιαπωνία» – (Απευθείας μετάδοση)
15:30 (ΕΡΤ-1): ΣΤΙΒΟΣ – Πρωϊνά Αγωνίσματα (Απευθείας μετάδοση)  
16:20 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Κροατία – Ιταλία» – (Απευθείας μετάδοση)
17:40 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «ΗΠΑ – Μαυροβούνιο» – (Απευθείας μετάδοση)
17:50 – 21.23 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
17:50 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΙΣ – Ημιτελικοί (A) – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Προκριματικοί – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Γ) – Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
20:25 (ΕΡΤ-1): ΣΤΙΒΟΣ – 20 km βάδην Ανδρών (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-3): ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ – Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
21.23 (ΕΡΤ-2): ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-1): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
22:10 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ): «Ρουμανία – Ισπανία» – (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-3): ΠΥΓΜΑΧΙΑ – Προκριματικοί – (Απευθείας μετάδοση)
23:50 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): «ΗΠΑ – Σερβία» – (Απευθείας μετάδοση)
01:10 (ΕΡΤ-1): BEACH VOLLEY (Μ) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Ελλάδα – Βραζιλία» – (Απευθείας μετάδοση)
02:10 (ΕΡΤ-1): ΣΤΙΒΟΣ – (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) – «Ισπανία – Γαλλία» – (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 50μ. Καραμπίνα Πρηνιδόν – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί, Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Γαλλία – Βενεζουέλα» – (Απευθείας μετάδοση)
05:30 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY – (Απευθείας μετάδοση)
05:30 (ΕΡΤ-1): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – Σκιτ (Γ) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΣΑΒΒΑΤΟ, 13/8/2016
07:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
08:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – Σκιτ (Γ) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:40 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί, Τελικοί – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:10 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30-17.43 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
14:50 – 17:43: LIVE ZAPPING
15:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) – «Κίνα – Ισπανία» – (Απευθείας μετάδοση)
16:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) – «Ρωσία – Ιταλία» – (Απευθείας μετάδοση)
17:43 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ – (Απευθείας μετάδοση)
17:50 – 02:00 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΙΣ – (Παράλληλες μεταδόσεις)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ – 1ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:50 – 20:55 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – (Απευθείας μετάδοση)
19:55 – 22:18 (ΕΡΤ-2): ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ
21:00 (ΕΡΤ-3): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – Σκιτ (Α) – (Απευθείας μετάδοση)
22:05 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Πολωνία – Ρωσία» – (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ: TΕΛΙΚΟΙ – Προηγούμενης ημέρας – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-2): Διάφορα Αγωνίσματα – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:05 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «ΗΠΑ – Γαλλία» – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Ισπανία – Λιθουανία» – (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – 2ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
02:45 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Καναδάς – Μεξικό» – (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Ημιτελικοί – Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Κροατία – Νιγηρία» – (Απευθείας μετάδοση)
05:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α): ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ 3 – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΚΥΡΙΑΚΗ, 14/8/2016
07:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – Προημιτελικός 4 – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:30 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
10:10 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Τελικοί, Ημιτελικοί – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:40 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – 3ος Προημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:55 (ΕΡΤ-3): ΙΠΠΑΣΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
17:00 – 20:50 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
17:00 (ΕΡΤ-2): ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ντουέτο προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – RSX Ανδρών Αγώνες μεταλλίων – (Απευθείας μετάδοση)
20:10 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α): «Αυστραλία – Ελλάδα» – (Απευθείας μετάδοση)
19:50 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: RSX Γυναικών αγώνες μεταλλίων – (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – «ΗΠΑ – Ιταλία» – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ (Α) – 59kg & 75 kg – (Απευθείας μετάδοση)
22:50 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – Τελικοί προηγούμενης ημέρας – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «ΗΠΑ – Γαλλία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Αυστραλία – Βενεζουέλα» – (Απευθείας μετάδοση)
01:50 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΙΣ (Α), ΤΕΛΙΚΟΣ (M) – (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) – «Ιαπωνία – Αργεντινή» – (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Σερβία – Κίνα» – (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) – «Βραζιλία – Ρωσία» – (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΔΕΥΤΕΡΑ, 15/8/2016
06:30 (ΕΡΤ-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Τελικοί οργάνων – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:30 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ  – 3μ. (Γ) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:40 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «ΗΠΑ – Γαλλία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:30 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
12:30 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΑΝΟΙΚΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
15:30 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Αργεντινή – Αίγυπτος» – (Απευθείας μετάδοση)
17:00 – 19:18 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
17:00 (ΕΡΤ-2): ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ντουέτο Τεχνικό – (Απευθείας μετάδοση)
17:15 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
17:35 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «ΗΠΑ – Μεξικό» – (Απευθείας μετάδοση)
19:20 (ΕΡΤ-2): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ – Σπρίντ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
19:20 (ΕΡΤ-3): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – (Απευθείας μετάδοση)
19:50 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
20:10 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Γ) – 1ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Νιγηρία – Βραζιλία» – (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Γ) – 2ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – Τελικοί προηγούμενης ημέρας – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-3): ΠΥΓΜΑΧΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
23:05 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Πολωνία – Κούβα» – (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-1): ΠΑΛΗ (Γ) – Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Ισπανία – Αργεντινή» – (Απευθείας μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ – 2ος Ημιτελικός (Α) Ομαδικό – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
02:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) – 3ος Προημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – «Λιθουανία – Κροατία» – (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – «Βραζιλία – Γαλλία» – (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΤΡΙΤΗ, 16/8/2016
06:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) – 4ος Προημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:20 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – «Γαλλία – Δανία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:40 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α): «Κροατία – Τυνησία» – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ – Σπρίντ Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΑΝΟΙΚΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Α) – (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
17:40 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – 1ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
17:53 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ – Ομαδικό (Γ) Μικρός Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
18:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – 2ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:55 (ΕΡΤ-2): ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ντουέτο – Ελεύθερο Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
20:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – 2ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
21:10 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – 3ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
22:18 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY – Ημιτελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
22:30 (ΕΡΤ-2):ΠΟΛΟ (Α) – 4ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
23:50 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – Τελικοί προηγούμενης ημέρας – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:00 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ – (Απευθείας μετάδοση)
00:40 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) – 3ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
00:55 (ΕΡΤ-3): ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ – (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Γ) – Ομαδικό Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ) – 4 Προημιτελικός (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ): 4ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
04:50 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY – Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΤΕΤΑΡΤΗ, 17/8/2016
06:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Γ) – 1ος ημιτελικός, 2ος ημιτελικός –  (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:00 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) – 1ος προημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) – 2ος προημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 3μ. (Γ) – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
13:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:50 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) – 1ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
15:50 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – 1ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
18:00 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – (Απευθείας μετάδοση)
18:10 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – 1ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
18:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – 1ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
18:50-21:00 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
18:50 – 21:03 (ΕΡΤ-2):  ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ  – 470 (Α & Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
20:00 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – 2ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-2): ΠΥΓΜΑΧΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ – (Απευθείας μετάδοση)
21:50 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – 2ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – Τελικοί προηγούμενης ημέρας – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – 3ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
00:15 (ΕΡΤ-2): Διάφορα Αγωνίσματα – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:45 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): 3ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ  – (Απευθείας μετάδοση)
02:33 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Α) – Ομαδικό τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
04:15 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – 4ος Προημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ 4 (Απευθείας μετάδοση)
05:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
06:00 (ΕΡΤ-1): BEACH VOLLEY (Γ) – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
07:20 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΠΕΜΠΤΗ, 18/8/2016
06:10 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) – 1ος Ημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:20 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) – 2ος Προημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:20 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – 3ος Προημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:50 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – 4ος Προημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:20 (ΕΡΤ-2):  ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
13:20 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:55 (ΕΡΤ-3): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ – Σπρίντ, Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
16:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ – 10μ. (Γ) Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
16:30 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
17:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – Θέσεις 5-8 – (Απευθείας μετάδοση)
18:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) – 1ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) – 1ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ – ΒΜΧ (Α) – (Απευθείας μετάδοση)
20:30 (ΕΡΤ-2): ΠΥΓΜΑΧΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
20:55 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ (QFs & SFs) – (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – Τελικοί προηγούμενης ημέρας – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΠΑΛΗ  – (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-3): ΧΟΚΕΪ (Α) – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ  – 10 μ. (Γ) Τελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – 2ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
01:55 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ – Τελικοί 68kgr (Α) – 57kgr (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
03:50 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY (A) – Μικρός Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
05:20 (ΕΡΤ-2): ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
05:55 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY (A) – Τελικός (Ζ) – (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 19/8/2016
07:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) – 2ος Ημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – 2ος Ημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:30 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ –  (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ – Σπρίντ Προημιτελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
16:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Γ) – Θέσεις 7-8 – (Απευθείας μετάδοση)
16:15 (ΕΡΤ-2): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – (Απευθείας μετάδοση)
17:10 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Γ) – Θέσεις 3-4 – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) – 1ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:20 (ΕΡΤ-2): ΙΠΠΑΣΙΑ – Υπερπήδηση Εμποδίων, Β γύρος – (Απευθείας μετάδοση)
20:45 (ΕΡΤ-2): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – 1ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
23:30 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Γ) – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-2):  ΣΤΙΒΟΣ – Τελικοί προηγούμενης ημέρας – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – 2ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
02:20 (ΕΡΤ-3): ΣΤΙΒΟΣ – Επί κοντώ (Γ) – (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-2): ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ομαδικό Ελεύθερο – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:15 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) – 2ος Ημιτελικός – (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1):  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016  – ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β
ΣΑΒΒΑΤΟ, 20/8/2016
06:50 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – 2ος Ημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:20 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – 1ος Ημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:10 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – 2ος Ημιτελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ – Σπρίντ – (Απευθείας μετάδοση)
15:55 (ΕΡΤ-1): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Σύνθετο Ομαδικό – (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-2): ΠΑΛΗ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
17:13 (ΕΡΤ-1): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ – 10μ (Α) Ημιτελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
17:20 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – Μικρός Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
18:50 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Α) – Μικρός Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) – Μικρός Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – Μικρός Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:30 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ) – Μικρός Τελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
20:20 (ΕΡΤ-1): ΠΥΓΜΑΧΙΑ – Τελικοί 51kgr (Γ), 56kgr (A), 75kgr (A) – (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ – Ημιτελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
21:20 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – Τελικός (Απευθείας μετάδοση)
21:33 (ΕΡΤ-1): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Σύνθετο Ατομικός Τελικός (Απευθείας μετάδοση)
22:30 (ΕΡΤ-3): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 10μ (Α) – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
23:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
23:53 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Α) – Τελικός & Απονομή – (Απευθείας μετάδοση)
00:00 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ (Α) 125kgr – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ – Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-1): ΣΤΙΒΟΣ – Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ) – Τελικός (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:15 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
05:05 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Α) – Μικρός Τελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
06:20 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΠΕΡΙΛΗΨΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ, 21/8/2016
06:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – Μικρός Τελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ – Αγώνας Εθνικής Ελλάδας – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) – Τελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:15 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ – Τελικοί – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ – Προκριματικά – (Απευθείας μετάδοση)
15:20 (ΕΡΤ-1): ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ (Α)  – (Απευθείας μετάδοση)
15:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) – Μικρός Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
17:20 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – Μικρός Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
17:30 (ΕΡΤ-2): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – (Απευθείας μετάδοση)
19:10 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
19:35 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ – Τελικοί – (Απευθείας μετάδοση)
20:00 (ΕΡΤ-1): ΠΥΓΜΑΧΙΑ – (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – Μικρός Τελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
21:45 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) – Τελικός – (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) – Τελικός – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ MOUNTAIN BIKE (Α)  – (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-1): ΡΙΟ 2016 – 16 ΗΜΕΡΕΣ (HIGHLIGHTS ΑΓΩΝΩΝ) (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-1): ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ – (Απευθείας μετάδοση)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ : ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΔΟΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ

Γλίτωσε από το εφημεριακό κραχ το Νοσοκομείο Πολυγύρου

Κανονικά θα συνεχιστούν οι εφημερίες του Αυγούστου στο Γενικό Νοσοκομείο Χαλκιδικής, ύστερα από την εξασφάλιση χρηματοδότησης για την πληρωμή των γιατρών που μετακινούνται από τα Κέντρα Υγείας του νομού, εξαιτίας των ελλείψεων.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αποφυγή της κατάρρευσης του μοναδικού νοσηλευτικού ιδρύματος δευτεροβάθμιας φροντίδας υγείας, όπως είχε προειδοποιήσει ο ιατρικός κόσμος σε συνέντευξη Τύπου προαναγγέλλοντας ταυτόχρονα δυναμικές κινητοποιήσεις. 

Την Πέμπτη απεστάλη σχετικό έγγραφο από την 4η Υγειονομική Περιφέρεια Μακεδονίας-Θράκης στη διοίκηση του Νοσοκομείου.

Ειδικότερα, η απόφαση «Τροποποίηση Απόφασης με αριθμ.πρωτ.19238/21-6-2016 και με θέμα την ένταξη στο πρόγραμμα εφημεριών του Γενικού Νοσοκομείου Χαλκιδικής των Ιατρών των ΠΕΔΥ-Κέντρων Υγείας Παλαιοχωρίου, Αγίου   Νικολάου, Κασσανδρείας και ΠΕΔΥ Μονάδα Υγείας Νέων Μουδανιών για τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2016» αναφέρει:«Τροποποιούμε την Απόφασή μας με αριθμ.πρωτ.19238/21-6-2016, με θέμα την ένταξη ιατρών του ΠΕΔΥ-Κέντρου Υγείας Παλαιοχωρίου, ΠΕΔΥ-Κέντρου Υγείας Αγίου Νικολάου, ΠΕΔΥ-Κέντρου Υγείας Κασσανδρείας και ΠΕΔΥ Μονάδα Υγείας Νέων Μουδανιών, στο πρόγραμμα εφημεριών του Γενικού Νοσοκομείου Χαλκιδικής για τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2016, ως προς το σκέλος της πληρωμής δαπανών των εφημεριών και ορίζουμε φορέα πληρωμής, την 4η ΔΥΠΕ Μακεδονίας και Θράκης. Κατά τα λοιπά ισχύει η αριθμ.πρωτ.19238/21-6-2016 Απόφασή μας».

«Πρόκειται για μία θετική εξέλιξη που διασφαλίζει την ομαλή λειτουργία του Νοσοκομείου» σχολίασε στο halkidikifocus.gr η πρόεδρος της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείου και Κέντρων Υγείας Χαλκιδικής Ναταλία Κεσίδου. Η ίδια γνωστοποίησε ότι θα ανασταλεί κάθε μορφής κινητοποίηση που είχε προαναγγελθεί για το συγκεκριμένο ζήτημα. «Οι προηγούμενες παρεμβάσεις των συλλογικών οργάνων των γιατρών ήταν το έσχατο μέτρο άσκησης πίεσης προς τους αρμόδιους φορείς ώστε να δοθεί λύση σε ένα πρόβλημα με αρνητικές συνέπειες και ανάλογο αντίκτυπο για τους κατοίκους και τους εκατοντάδες επισκέπτες της περιοχής» πρόσθεσε.

Οι υπόλοιπες εφημερίες

Την ίδια ώρα παραμένουν οι σοβαρές εκκρεμότητες για εφημερίες που εκτέλεσαν οι γιατροί τα προηγούμενα χρόνια και μέχρι σήμερα παραμένουν απλήρωτες. Όπως ανέφερε η κ. Κεσίδου για όσες οφειλές κινδυνεύουν να παραγραφούν έγινε προσφυγή στη Δικαιοσύνη ενώ για τις πιο πρόσφατες εφημερίες, την υπόθεση έχει αναλάβει η νέα διοικήτρια του Νοσοκομείου Λαμπρινή Στεφανίδου ώστε να καταβληθούν τα αντίστοιχα ποσά στους γιατρούς.

Το «μέτωπο» με τον… παιδίατρο

Η καλοκαιρινή περίοδος οδεύει σταδιακά προς το τέλος της και η έλλειψη παιδίατρου από τις μονάδες του Ε.Σ.Υ. που λειτουργούν στα όρια των Δήμων Νέας Προποντίδας και Κασσάνδρας δεν έχει αντιμετωπιστεί.

«Το μοναδικό θετικό γεγονός στην υπόθεση είναι η αποδοχή του διορισμού στο Κέντρο Υγείας Νέων Μουδανιών, της επιτυχούσας παιδίατρου σε διαγωνισμό της περιόδου 2010-2011. Σύντομα αναμένεται η σχετική δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης» επισήμανε η πρόεδρος της Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών.

Τέλος, σε εξέλιξη βρίσκεται η αντίστοιχη διαδικασία για την πρόσληψη παιδίατρου στο Κέντρο Υγείας Κασσάνδρειας, στο πλαίσιο της ίδιας παρελθούσας προκήρυξης, ωστόσο ακόμη το τοπίο δεν έχει ξεκαθαρίσει.

halkidikifocus.gr

Γλίτωσε από το εφημεριακό κραχ το Νοσοκομείο Πολυγύρου

Στον εισαγγελέα αναμένεται να οδηγηθεί ο 18χρονος ο οποίος παρέσυρε και σκότωσε με το αυτοκίνητό του μια 25χρονη και τραυμάτισε δυο 30χρονες που περίμεναν σε στάση λεωφορείου στον Άγιο Δημήτριο…

Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις αξιωματικών της τροχαίας ο 18 χρονος είχε αναπτύξει υπερβολική ταχύτητα  με αποτέλεσμα  να έχασε τον έλεγχο του οχήματος, το οποίο εξετράπη της πορείας του με αποτέλεσμα να χτυπήσει τις γυναίκες.ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ 18ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΜΕ ΤΟ ΙΧ ΤΟΥ 25ΧΡΟΝΗ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ!

Λιγότεροι αρχηγοί κρατών θα βρεθούν στο Ρίο

Μόλις 28 αρχηγοί κρατών και κυβερνήσεων από τους 50 που είχε αρχικά υπολογιστεί θα επισκεφθούν το Ρίο ντε Τζανέιρο κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων. 

Πηγές της κυβέρνησης της Βραζιλίας ανέφεραν στο πρακτορείο Reuters, ότι με την πρόεδρο της χώρας, Ντίλμα Ρούσεφ, να έχει απομακρυνθεί προσωρινά από τα καθήκοντά της ώστε να παραπεμφθεί σε δίκη στη Γερουσία, με κατηγορία την παραβίαση κανόνων του προϋπολογισμού, δεν έχουν τεθεί αιτήματα για διμερείς συναντήσεις με τον προσωρινό πρόεδρο Μικέλ Τεμέρ. 

Στους Αγώνες θα παραστούν οι πρόεδροι της Αργεντινής και της Παραγουάης, ενώ η Κίνα θα στείλει τον αντιπρόεδρό της, παρά τις στενές εμπορικές σχέσεις της με τη Βραζιλία. Το «παρών» θα δώσει ο πρόεδρος της Γαλλίας, Φρανσουά Ολάντ, καθώς η χώρα είναι μεταξύ των υποψηφίων για τους Ολυμπιακούς του 2024, ενώ στο Ρίο θα βρεθούν ηγέτες της Πορτογαλίας και της Γερμανίας.

Τέλος, της αμερικανικής αποστολής θα προεδρεύσει ο υπουργός Εξωτερικών Τζον Κέρι, ο οποίος έχει προγραμματίσει διμερή συνάντηση με τον βραζιλιάνο ομόλογό του Ζοζέ Σέρα.

zougla.gr

Λιγότεροι αρχηγοί κρατών θα βρεθούν στο Ρίο

Ο Τούρκος κληρικός Φετουλάχ Γκιουλέν απορρίπτει το ένταλμα σύλληψης που εξέδωσε σε βάρος του η τουρκική δικαιοσύνη κατηγορώντας τον Ταγίπ Ερντογάν, για το σχεδιασμό του αποτυχημένου πραξικοπήματος…

“Αποδεικνύεται ότι το τουρκικό δικαστικό σύστημα στερείται δικαστικής ανεξαρτησίας. Έτσι, το ένταλμα αυτό, είναι ένα ακόμη παράδειγμα της πορείας του προέδρου Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν προς τον ολοκληρωτισμό, καθώς απομακρύνεται από τη δημοκρατία,” δήλωσε ο Γκουλέν, ο οποίος αρνείται κάθε ανάμειξη στην αποτυχημένη προσπάθεια πραξικοπήματος τον προηγούμενο μήνα.ΤΟΝ ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΑΛΜΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΚΑΤΑΓΕΛΛΕΙ Ο ΓΚΙΟΥΛΕΝ